Haberler

BİL Okulları Koordinatörleri 2015-2016 eğitim-öğretim yılı mesajları

Değerli BİL Okulları Ailesi,

2015 – 2016 Eğitim-Öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanını yaşamaktayız. Değişimlerin ve gelişmelerin böylesine hızlı yaşandığı günümüzde, dünyaya söz sahibi bir toplum haline gelebilmemiz için eğitim öğretim kavramına önem vermeli, mevcut eğitim öğretimin kalitesini yükseltmek için var gücümüzle çalışmalıyız. Ülkemizin ve bölgelerimizin yaşam standartlarının yükseltilmesi için Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde mümkün olan en yüksek başarıyı yakalamak hedefimiz olmalıdır.

Değeri öğretmenlerimiz;

2015-2016 eğitim öğretim döneminde geleceğimizin teminatı, sevgili öğrencilerimize hizmetin en büyük nimet olduğu bilinciyle hizmet etmenin mutluluğu içinde olmamız gerekmektedir. Öğretmenlik mesleğini büyük bir gururla, özveri ile yapmamız gerekir. Yarınlara hazırlayacağımız değerli öğrencilerimizi bir yandan evrensel bilgileri verirken, diğer yandan da kültürümüzü, örf ve âdetimizi yani kısaca, bizi biz yapan değerlerimiz ile ilmi,bilmi de öğretme gayreti içinde olmalıyız. Çünkü öğretmenler bir toplumun, bir milletin geleceğine yön veren liderler olarak öne çıkmaktadır.

Değerli anne ve babalar;

Öğrencilerimizin ilk öğretmenleri sizlersiniz. En temel bilgilerin toplumun çekirdeği olan ailede verildiği unutulmamalıdır. Sevgi ve saygının, hoşgörünün, doğruluk, dürüstlük, iyilik – kötülük, gibi olumlu ve olumsuz kavram ve kazanımların verildiği ilk yer aile ortamıdır. Onun için biz toplum olarak aileyi kutsal bir yuva olarak görmekteyiz. Aile olarak bizler, öğretmelerimizin hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırıcı, destekleyici bir tavır sergilemeliyiz, çocuklarımızın eğitim öğretimini sadece öğretmenlerin omzuna yüklememeliyiz, üzerinize düşen sorumlulukları en iyi biçimde yerine getirmemiz gerekmektedir.

Sevgili öğrenciler;

Sorumluluklarınızın bilincinde olunuz. Güçlü, ileri ve gelişmiş toplumlar seviyesine, akla, bilime, kültüre, eğitime, tekniğe ve araştırmaya daha çok önem vererek, disiplinli ve sürekli çalışma ile başarıya varabileceğinizi asla unutmayınız. Başarının sırrı çok çalışmaktır. Sizler ulusumuzun geleceği, ümidisiniz, Sevgi ve mutluluk kaynağımızsınız.

Yeni eğitim- öğretim yılının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize, tüm insanlarımıza İşbirliği, paylaşım, başarı, mutluluk ve huzur dolu bir yıl olmasını temenni eder, üç şeyden asla vazgeçmeyelim;

SEVMEKTEN, GÜLÜMSEMEKTEN ve de HEDEFLERİMİZDEN...

Sevgi ve Saygılarımla.

BİL KOLEJİ / BİL OKULLARI Eğitim öğretim Plan ve Progralma Koordinatörlüğü

YENİ BİR YILA MERHABA…

“Her şey akar; hiçbir şey aynı kalmaz. Aynı ırmağa iki kez giremezsiniz, çünkü üzerine her zaman yeni sular akar. Tüm şeyler değişir, hiçbir şey değişmeksizin kalamaz. Evrenin itici gücü değişimdir.”

Herakletios

Her şey değişiyor, dönüşüyor, gelişiyor. Önemli olan, durmaksızın akıp giden zaman içerisinde çevremizde olup biten bu değişimin ruhunu, gizilgüçlerini, yönelimlerini doğru okuyabilmek, anlayabilmek, kavrayabilmek ve değişimin esiri olmak yerine etkin bir öğesi olmayı seçmektir.

Belirlenen değil belirleyen, değiştirilen değil değiştiren olmak.

Her dem yeni kalmak. Her gün bir önceki günden daha dolu, daha ilerde olmak.

Yeni bir yılın başındayız, yeni bir eğitim anlayışıyla Bil Okulları olarak her zaman yanınızdayız.

Yeni bir okula başlamak her çocuğun eğitiminde önemli bir geçiştir. Yeni başlangıçlar kişide merak ve heyecanı beraberinde getirir. Farklı bir okula geçiş öğrenciler için çok heyecan verici bir süreç olmakla birlikte zorlu bir dönemin de başlangıcıdır. Çünkü mesleki yönelimin ilk adımını lisede atan öğrenci aynı zamanda ergenliğin de duygusal gerilimini en yoğun şekilde yine bu dönemde yaşar.

Liselere hazırlık sürecinden çıkmış olan hazırlık ve 9. sınıf öğrencileri, lisenin bu ilk yılını geride kalan yılın dinlenme basamağı olarak görebilirler. Özellikle bu noktada öğrencilerimizin belirli bir düzen ve sistem ile çalışmalarını planlamalarında onlara destek olunmalıdır.

Okula uyum süreci yalnızca yeni bir kademeye ya da yeni bir okula başlayan öğrenciler için geçerli olan bir süreç değildir. Tatil boyunca günlük rutinleri değişen öğrenciler, okulların açılması ile başlayan yeni düzene uyum sağlama noktasında zorluk yaşayabilirler. Bunun sonucu olarak da davranışsal ve duygusal sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar; ödev yapmama, okula gelme konusunda isteksizlik, arkadaşlar ile yaşanan iletişim problemleri, motivasyon eksikliği, dikkat problemi gibi durumlarla kendini gösterebilir. Bu yıl üniversite sınavına girecek olan öğrencilerimizin yaşayacağı okula uyum problemi ise hiç kuşkusuz geleceklerini şekillendirmeye araç olan bu sınava yükledikleri anlamla ilgilidir.

Ergenlik döneminin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi öğrencinin yetişkinlikteki uyum ve başarısı üzerinde önemli bir rol oynar. Çocuğunuzun liseye hazırlık sürecine ne kadar çok katılırsanız, liseye geçişin yansımaları da o kadar olumlu olacaktır.

Velilerimize çocuklarının yeni okulunda eğitim-öğretim sürecini destekleyebilmeleri için bazı öneriler:

 • Okulun işleyişi ile ilgili bilgi sahibi olmak ve çocuğunuzu bu doğrultuda yönlendirmek
 • Çocuğunuzla okulda geçen bir günün değerlendirmesini yapmak
 • Lise tanışma ve bilgilendirme toplantılarına katılmak
 • Kendini tanımasına imkân sağlamak ve sorumluluk vermek
 • Yapamadıklarının değil yapabildiklerinin üzerinde durmak
 • Ders çalışma alışkanlığı ve düzenli olma becerisi edinebilmesini desteklemek
 • Motivasyonun sağlanmasında ilk şart çocuğunuzu tanımaktır, bunun için sizlerin olumlu iletişim ortamı sağlamanız gerekmektedir.
 • Çocuğunuzun ergenlik döneminde olduğunu ve bu dönemde arkadaşlık ilişkilerinin hayatlarında çok öneml bir rol oynadığını unutmamalıyız. Akranlarının ne düşündükleri, ne söyledikleri bu dönemde onlar için çok önemlidir. Bu sebeple arkadaşlarını eleştirmek yerine onlarla tanışmayı tercih edin.
 • BİL Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi olarak bizler ve tüm eğitim kadromuz okulun ilk günlerinde öğrencilerimizin en kısa zamanda okula uyum sağlamaları için planlamalarımızı yapmış bulunmaktayız. Dileğimiz; sizlerle iş birliği içinde yeni eğitim-öğretim yılımızın tüm öğrencilerimiz için en verimli şekilde geçmesini sağlamaktır.

  BİL Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi

  Dear BİL Schools Family,

  2015-2016 School Year is set out to be an exciting and challenging year for BİL Schools. Since we are the first members of this big family, we are so excited. We are the first teachers, we are the first students and we are the first parents. Our aim is to achieve the success this first year. Therefore;

  Dear Teachers,

  Each student is unique. Hence, they have their own learning pace and style and we need to provide learning environments for each learning style. Furthermore, you should always remember that you are role models of students.

  Dear Students,

  You should recognize that you are the brilliant future of our world. I wish all of you high success on this journey with your determination and tolerance.

  Dear Parents,

  Home-School collaboration is vital for children’s success. We request you to help us supervise your children’s progress by regular contact with teachers. Also, you shouldn’t forget that you are also role models for your children.

  Best wishes,

  Foreign Language Coordinator

  Bu haberi paylaş