LGS, OKS, SBS, TEOG DERKEN YİNE YENİ SİSTEM LGS

Türkiye’deki liselere geçiş sistemi son 15 senede sürekli değişikliklere uğradı. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasının başlamasıyla Anadolu liselerinin ortaokul kısımları kapatıldı, Anadolu liseleri, hazırlık ve üç yıllık lise eğitimi vermeye başladı. Yeni düzenlemeyle öğrenciler, 8’inci sınıftan itibaren Anadolu liselerine yerleşmek için sınava girmeye başladı. Sınavın adı liselere geçiş sınavı (LGS) olarak değiştirildi. 2004 yılına kadar devam eden sistem, bu tarihten itibaren Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) olarak isimlendirildi. OKS ise 2008’de kaldırıldı. OKS yerine, 6 ve 7. sınıflarda yıl sonunda merkezî olarak yapılan Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sistemi getirildi. 2009’da ise SBS sadece 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılmaya başlandı. 2012’de SBS aşamalı olarak kaldırıldı; 2013’te SBS son kez yapıldı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren ise TEOG sistemi getirildi. Derken bu yıl TEOG değiştirilerek LGS getirildi.

Nedir LGS?
LGS yani Liselere Geçiş Sistemi

Sınav 8. sınıfta başlıyordu ama çocuklar 6. sınıftan itibaren bir yarışa giriyordu. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak, öğrencilerin akademik dersler dışında çok yönlü gelişmelerini ve bunlara zaman ayırmalarını sağlamak için stresi kaldıracak basit, kolay ve anlaşılır bir sistem getirmek amaçlandı.Yeni sisteme göre öğrenciler sınava girmek zorunda değiller.

Öğrencinin ilköğretimde geçirdiği 8 yılın başarı ortalaması ile bir performans notu elde edilecek. Yani öğrencinin başarısında okulda kendi öğretmenlerinin yaptığı sınavlar esas olarak değerlendirilecek. Öğrencilerin performans notlarına katıldıkları sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de etki edecek. İzledikleri tiyatro oyunları, opera, bale gibi aktiviteler, çaldıkları enstrumanlar, katıldıkları spor aktiviteleri, devam ettikleri sanat ve spor kursları da belli bir katsayı hesabına göre öğrencilere ek puan getirecek. 8 yıllık eğitimin sonunda ortaya çıkan puanlarla öğrenci, gitmek istediği liseye göre tercih yapacak. Liseler ise kendi puanlarını kendileri belirleyip ilan edecek.

Peki Liselere GEÇİŞİ Nasıl Sağlayacaklar?
Mahallî yerleştirme sistemi ile öğrenciler adresine en yakın okuluna yerleştirilecek

Eğitim bölgesi ve sınavsız mahallî yerleştirme sistemi getirildi. Bu sistemde veli ve öğrenci adresine en yakın okuluna yerleştirilecek. Öğrencilere, evlerine yakın dokuz lise sunulacak. Bunların arasından da öğrencileri beş tercih yapabilecek. Tercihte yoğunluk olursa evi en yakın öğrenci şanslı.
Başvuruda öğrencinin karşısına 9 okul çıkacak, 5 tercih yapacak EV3 ile ölçümler, hesaplar yapıp sonuçları test edin.
Hiçbir öğrenci istemediği başka bir okul türüne yerleştirilmeyecek. Öğrencinin ve velinin tercihi esas olacak. Tercihe bağlı ve adrese en yakın okula yerleştirme olacağı için bu yaştaki çocukların üzerindeki sınav baskısı da kalkmış olacak. Yüzde 90’ın üzerindeki öğrenci için geçerli. Bu yolla öğrenciler sosyal, sportif etkinlikler için de vakit bulabilecek.
LGS SINAV PLANLAMASI
2017-2018 yılı LGS’de sınava girmeyi tercih eden öğrenciler; 20 fen, 20 matematik, 20 Türkçe, 10 inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi, 10 da yabancı dilden oluşan tek oturumluk 90 sorudan, oluşan sınavı 135 dakikada yanıtlayacaklar. Sınav 2 Haziran 2018 günü saat 10.00’ da gerçekleştirilecektir.

Ayşe Gül BÜYÜKSARAÇ
BİL Koleji Ortaokul Koordinatörü

Bu haberi paylaş