Gelişim Hedeflerinize Ulaşmak

Hepimizin yaşamı boyunca imrenerek baktığı, örnek aldığı başarılı kişiler vardır. Onlardan ilham almak isteriz ve yöntemlerini, ilerledikleri yolları araştırır dururuz. Ve şunu farkederiz ki, başarılı insanların bir çok ortak özelliği bulunmakta, doğru adımları atmak için aynı yolları kullanmaktalar.

Hayatımız boyunca bir takım kararlar alırız. Daha iyisini yapmak, başarmak, daha iyi bir yaşam için ve dolayısıyla mutlu olmak adına bir şeylere niyet ederiz, hedefler koyarız.

Ancak çok azımız gerekli iradeyi ve sabrı göstererek istediği şeylere ulaşır. Sıradan insanlar ise başardığı ve başaramadığı şeyler üzerinde hiç düşünmez genelde. Bu aşamada en önemli şey farkındalıktır. Yani ''istediğim şey için şunları şunları yaptım ve başardım, ama başka bir hedef için gerekli şeyleri yapmadım ve buna ulaşamadım'' demek iyi bir başlangıç olabilir.

Bir geri bildirim deneyiminin hemen ardından kendisine hedef belirleyen ve bunları gerçekleştirmek için çalışmaya başlayan kişilerin, güçlü yönlerinden gerektiğince yararlanmaları ve gelişime yönelik verimli bir süreç yaşamaları olasılığının daha büyük olduğunu göstermektedir. Bir yönetici olarak öğrenme, gelişme ve değişme yönündeki çabalarınızda sonuna kadar yararlanmanız gereken üç yöntem bulunmaktadır.

Zorlayıcı görevler üstlenmek; Hedeflerinize ulaşmanız açısından, gerekli beceri ve davranışlar üzerinde alıştırmalar yapmanız gerekecektir. Gerçek zamanlı alıştırma yapma olanaklarını en kolay bulabileceğiniz durumlar, şimdiki görevinizde ya da üstleneceğiniz yeni görevlerde yaşayacağınız zorluklar olabilir.

Hedeflediğiniz beceriler konusunda eğitim almak; Gelişim hedeflerinizle ilgili spesifik alanlarda eğitim almak kesin olarak size yarar sağlayacaktır. Bir eğitim programına katılmak sizi hedefinize yaklaştıracağı gibi öğrenme hevesinizi de artıracak ve bildiklerinizi uygulamaya dökmek konusunda hız kazandıracaktır.

Geliştirici ilişkiler kurmak; Bir işi tek başınıza yapmaya çalışmazsanız, hedeflerinize ulaşma şansınızı artırmış olursunuz. Birlikte ve onlar aracılığıyla öğrenebileceğiniz insanların kimler olduğunu belirlemeli ve onlardan yardım almalısınız.

Gelişim için varlan güçlüklerden yararlanmak, sizi hedefinize götürecek ve sizi zorlayacak türden farklı görevler üstlenmektir. Bu durumla çalışmanızda yarar vardır. Bu güçlü bir gelişim stratejisidir, çünkü;

 • Geliştirmeye ve iyileştirmeye çalıştığınız beceri ve davranışları uygulama olanağı sağlar. İşi kendiniz yaparak, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görerek ve deneyerek öğrenirsiniz.
 • Sizi iyileşme yönünde motive eder. Eğer hedeflediğiniz beceri va davranışlarınızı iyileştiremezseniz görevinizi iyi yapamama olasılığınız vardır. Bu durumda gerek siz, gerekse diğer insanlar gelişim hedeflerinize ulaşmadığınızı açıkca göreceksiniz.
 • Eşdüzeyleri etkileme konusunda başarılı olmak, geniş stratejik bir bakış açınızın olması, yetenekli insanları tanımak, daha kararlı davranmak, takım arkadaşlarınızı geliştirme konusunda güdülemek ve başkalarının katkılarına açık olmak da olmazsa olmazlardandır.
 • Kişisel gelişim hayat boyu sürecek bir iştir, asla sonu gelmez. Bir süre için hareketsiz ya da gizli kalabilir ancak kişinin, performansını iyileştirmesi için her zaman fırsatlar ve nedenler olacaktır. Yukarıda sözünü ettiğim faaliyetlere giriştikten sonra neleri gerçekleştirdiğinize bakmanız, gelişiminizi izlemeniz ve yeni hedefler belirlemeniz gerekir. Bu izleme aşaması için üç süreç bulunmaktadır.

  Sürekli geribildirim almak; gelişim hedeflerinize ulaşma yolunda gösterdiğiniz çabayı destekleyecek sürekli geri bildirim almanız son derece önemlidir. Başkalarından alacağınız bu bilgi kendi davranışlarınıza ilişkin kör noktaların aydınlanmasına ve sizi başarının en üst noktasına taşıyacak davranışların neler olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Daha fazla inisiyatif alma konusunda bundan on yıl önce bir hedef belirlemiş olsanız bile bu hedefe ulaşma yolunun neresinde bulunduğunuzu şimdi de aktif olarak izlemeniz gerekir. Meslektaşlarınızdan ve takım arkadaşlarınızdan sürekli geribildirim vermesini isteyin.

  İlerlemeniz üzerinde düşünün; kendi kendinize kalıp düşünmek için zaman ayırın.Bu size hedeflerinize ulaşma yolunda ne kadar başarılı olduğunuzu ve nerelerde değişiklik yapmanız gerektiğini anlama fırsatı verir. Bunun için harcayacağınız zamana değecektir. Düşünürken düşüncelerinize odaklanmanıza yardımcı olmaları için aşağıdaki sorulardan yararlanabilirsiniz.

 • Hedefime ulaşmak için çalışırken yaşadığım deneyimi nasıl tanımlayabilirim?
 • Bu deneyime tepkilerim ne oldu? Bu deneyim konusunda ne düşünüyorum? Ne hissediyorum? Neyi farklı yapmak isterdim?
 • Tepkilerim bana ne anlatıyor? Tepkilerimden neler öğrenebilirim?
 • Düşünme konusunda bir diğer yol da günlük tutmaktır. Yazarken, daha önce farkında olmadığınız düşünceleriniz su yüzüne çıkabilir. Öylece yazmaya başlayın, çok düzgün cümleler kurmak için kendinize baskı yapmayın ki düşünme süreciniz tıkanmasın.

  Başarılarınızı pekiştirin; değişim yönünde attığınız küçük adımlar karşılığında kendinizi ödüllendirmek için pekiştirmelerden faydalanmalısınız. Pekiştirme olmadığında başarısızlık olasılığınız artar. Ödül olarak bir film izlemek ya da sizi heyecanlandıran bir projede görev almak gibi somut ve gözle görülür pekiştiriciler ilk bakışta yapmacık ya da boşa zaman kaybı gibi görünse de araştırmalar bunun başarı açısından son derece önemli olduğunu kanıtlamıştır. İşinize yarayacak, kutladığınız başarılara uygun ve hoşunuza gidecek bir pekiştirici bulun. Neden hoşlanırdınız? Günlük turlara katılmak olabilir mi? En sevdiğiniz T.V programını izlemek mi? Bir yardım derneğinde gönüllü olarak çalışmaya başlamak mı? Ya da sadece kendinize hedeflerinize ulaşmak için çok çalıştığınızı ve iyi bir iş yaptığınız hatırlatmak mı? Önemli olan gösterdiğiniz gelişme için kendinizi ödüllendirmenizdir. Küçük ilerlemeler bile önemlidir ve takdir edilmeleri gerekir.

  Hedefinizi gerçekleştirmek için yola çıkmak şu anda gözünüzü korkutuyor olabilir, ancak şunu unutmayın: burada söylenenler üzerinde düşünür ve gelişim sürecinin iplerini elinize almak için buradaki bilgilerden yararlanırsanız biliyorum ki hedefinize ulaşma olasılığınız çok artacaktır.

  Yola çıkın ve size iyi yolculuklar!

  BİL Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birim Koordinatörlüğü

  Bu haberi paylaş